Uzależnienie od substancji psychoaktywnych to palący problem społeczny. Niestety, osoby uzależnione nawet po wielu latach życia w trzeźwości wraca do nałogu. Dlatego też konieczna jest profesjonalna pomoc psychologiczna. Leczeniem uzależnień od narkotyków zajmują się profesjonalni terapeuci uzależnień oraz psychiatrzy. Im wcześniej rozpoczniemy właściwe leczenie, tym oczywiście lepiej dla naszego zdrowia.
Czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków?
Narkomania to podstępna choroba, która dotyka nie tylko samego pacjenta, ale również jego najbliższe otoczenie. Z czasem narkotyk staje się ważniejszy od wszystkiego innego. Jest niezbędny do życia. Ciężko samemu wyjść z narkomanii przede wszytkim ze względu na dominujący głód narkotykowy oraz objawy abstynencyjne, które ustają po zażyciu kolejnej dawki substancji odurzającej. Z tego też powodu osoby uzależnione łatwo popadają w nawet kilkunastodniowe ciągi. Chory przestaje panować nad swoim życiem. Powoli stacza się na samo dno. Polecany ośrodek uzależnień od narkotyków to odpowiednie miejsce, żeby zgłosić się po profesjonalną pomoc na najwyższym poziomie. Rzetelna diagnoza problemu sprawi, że leczenie będzie skuteczniejsze. W ośrodku uzależnień pacjent może liczyć na profesjonalna opiekę ze strony lekarzy, terapeutów i pielęgniarek. W leczeniu uzależnień od substancji psychoaktywnych dominuje Model Minnesota. jest to jeden z rodzajów terapii ukierunkowanej na abstynencję. Osoba uzależniona jest traktowana jak jednostka chora, która sama nie jest w stanie kontrolować swojego nałogu. Jedynym sposobem na odzyskanie kontroli nad swoim życiem jest dożywotnia abstynencja. Podczas terapii pacjent poznaje przydatne metody i techniki, które pozwalają na utrzymanie trzeźwości. Przede wszytkim pacjent powinien zerwać ze środowiskiem, w którym korzystanie z mocnych używek jest na porządku dziennym. Powinien także zmienić swoje nawyki zdrowotne i przyzwyczajenia. Wskazane jest prowadzenie w miarę harmonijnego stylu życia i unikanie przeciążenie psychicznego. Sytuacje stresowe mogą powodować chęć sięgnięcia po substancje odurzające.
W przypadku leczenia uzależnienia od narkotyków konieczne okazuje się korzystanie z różnych metod terapeutyczny. Pacjent potrzebuje szeroko zakrojonej opieki psychologicznej oraz lekarskiej. Ważny jest również rozwój duchowy. Powszechnie stosuje się terapię substytucyjną polegającą na zastępowaniu dożylnych narkotyków preparatami farmaceutycznymi o słabszym działaniu. Z czasem dawkę medykamentów stopniowo się zmniejsza.