Potrzebowałem dokładnych badań gruntu

Kilka lat temu kupiliśmy z żoną małą działkę na której postanowiliśmy postawić domek jednorodzinny. Teraz nasze mieszkanie było już gotowe i mogliśmy się do niego wprowadzić. Do załatwienia pozostała jeszcze tylko jedna sprawa. Bardzo chcieliśmy mieć z żoną studnię przed domem, ponieważ kojarzyło nam się to z dzieciństwem. Najpierw jednak musieliśmy się dowiedzieć czy wywiercenie studni w tej okolicy ma sens, to znaczy czy w okolicy jest odpowiednie uwodnienie, i jest możliwe pod względem prawnym.

Kto dokładnie zbada grunt pod względem wodnym?

dokładne badanie gruntuPotrzebowałem poznać więcej informacji na ten temat, ponieważ nie miałem pojęcia gdzie i w jakiej kolejności powinienem się udać. Poszukiwanie odpowiednich informacji rozpocząłem od internetu. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: dokładne badanie gruntu pod budowę studni, i zacząłem przeglądać wyniki. Szybko udało mi się trafić na rzetelną i dokładną publikację na ten temat. Dowiedziałem się z niej, że w takiej sytuacji muszę najpierw uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Do jego wystawienia jest konieczna dokumentacja hydrogeologiczna. Istnieją prywatne firmy, które zajmują się skrupulatnymi i dokładnymi badaniami gruntu. Udało mi się znaleźć taką firmę w mojej okolicy, która przyprowadzała takie badania gruntu w niskiej, przystępnej cenie, jednej z najlepszych na rynku. Do takich badań zalicza się poszukiwanie wody gruntowej i powierzchniowej, a także określenia na jakiej głębokości znajduje się woda zdatna do tego, aby była pobierana przez studnię. Kolejnym badaniem gruntu jest stwierdzenie, czy budowa studni jest możliwa pod względem prawnym. To znaczy, należy sprawdzić czy wybudowanie takiej studni nie zagroziłoby środowisku naturalnemu i nie spowodowałoby wyschnięcia wód. Postanowiłem zatrudnić taką firmę, aby dokonali odpowiedni pomiarów i zbadali grunt. Zadzwoniłem pod podany numer telefonu i umówiłem się z nimi na spotkanie. Mieli bardzo szybkie terminy, co mnie bardzo ucieszyło. Jeszcze w tym tygodniu udało im się wykonać odpowiednie pomiary.

Z przeprowadzonych przez nich badań gruntu, dowiedziałem się w którym miejscu najlepiej będzie wybudować studnię, żeby było to dla mnie opłacalne. Nie znaleźli oni również prawnych zastrzeżeń, co do takiej inwestycji i wystawili mi odpowiednią dokumentację hydrogeologiczną, którą mogłem dołączyć do dokumentów o pozwolenie wodnoprawne i operat wodnoprawny, jaki musiałem jeszcze wcześniej uzyskać. Byłem bardzo zadowolony z ich badania gruntu, tym bardziej że zrobili to w bardzo przystępnej cenie.