Profesjonalne buty do biegania

Obuwie do biegania nie było wykorzystywane wyłącznie przez sportowców uczestniczących w biegach krótkodystansowych, organizowanych na obiektach wyposażonych w profesjonalnie wykonane bieżnie. Coraz częściej używali je również biegacze rekreacyjni oraz lekkoatleci biorący udział w wielobojach. Nowoczesne obuwie biegowe, bowiem, przestawało być wyspecjalizowane i nadawało się do więcej niż tylko jednej konkurencji.

Nowoczesne obuwie sportowe dla biegaczy

lekkie kolce lekkoatletyczneStarego typu buty biegowe, nazywane potocznie kolcami ze względu na podkucie, które pomagało utrzymać przyczepność i równowagę w trakcie bardzo szybkiego biegu po usypanej bieżni, nie należały do szczególnie wygodnych podczas codziennego użytkowania. Nieszczególnie dobrze sprawdzały się również w dyscyplinach organizowanych na nawierzchniach stałych, czy też w terenie, więc w większości przypadków noszone były przez sportowców tylko w czasie konkurencji. Coraz częściej zamieniano je jednak na lekkie kolce lekkoatletyczne, ciągle nazywane tak mimo braku samych kolców, zastąpionych przez amortyzatory z tworzyw sztucznych. Obuwie tego rodzaju było bowiem znacznie bardziej przydatne i wygodne, nie tylko do konkurencji biegowych, ale również wielobojów, gdzie często były wykorzystywane przez profesjonalnych zawodników zamiast typowych butów sportowych. Doskonała metoda amortyzacji ułatwiała pokonywanie dowolnego terenu, oraz zmniejszała obciążenie wywierane na nogi w trakcie bardzo szybkiego biegu, a wygodna podszewka, zapożyczona z pozostałych odmian butów sportowych poprawiała komfort w trakcie bardzo długich konkurencji, zwłaszcza najtrudniejszych biegów na średnich dystansach, gdzie komfortowe obuwie znacznie ułatwiało ukończenie biegu. Wielozadaniowe buty do biegania były jednak nieco cięższe niż starego typu obuwie biegowe, dlatego zawodnicy często musieli przyzwyczaić się do nich zanim mogli wykorzystać pełnie ich możliwości. Był to jednak jedyny mankament który zawodnicy wskazywali, i był dość szybko eliminowany wszystkimi zaletami jakie owe obuwie posiadało.

Serie butów do biegania stawały się na tyle popularne, iż od niedawna zaczęły pojawiać się również warianty przeznaczone do dyscyplin organizowanych w niesprzyjających warunkach pogodowych. Bardzo zachwalane przede wszystkim przez uczestników wielobojów zimowych, obuwie to posiadało wszystkie zalety nowoczesnych butów do biegania, a jednocześnie doskonale chroniło przed niskimi temperaturami podobnie do butów górskich, na których wiele elementów kroju było wzorowanych.