Profesjonalne sale prób w Warszawie

O czym marzą młodzi muzycy? Po pierwsze, o sukcesie. Po drugie, o supertaniej, profesjonalnej sali prób. Teraz sal prób na mieście jest dużo więcej niż 11 lat temu, gdy startował Bunkier. Niektóre nawet w centrum, np. znana w środowisku sala przy Chłodnej lub nieistniejąca już na Marszałkowskiej. Do tej ostatniej prowadziło oryginalne wejście – przez orientalną restaurację.

Jak funkcjonują sale prób w Warszawie?

warszawska sala próbWarszawa to miasto tysięcy zespołów garażowych. Ale żeby grać, trzeba gdzieś ćwiczyć. Domy kultury odpadają, bo panuje w nich skostniała atmosfera, a szefowie tych placówek wcale nie są zainteresowani promowaniem młodych talentów. Wolą wynajmować wolne sale firmom komercyjnym. Pozostaje własny garaż albo wynajęcie czegoś na mieście, gdyż warszawska sala prób to duży koszt. To może być piwnica, dawny bunkier, stary magazyn na obrzeżach miasta. Na wynajęcie profesjonalnej sali prób rzadko kogo stać – godzina grania kosztuje w zależności od standardu 15-30 zł. Największym skupiskiem młodych kapel są zakłady Fotonu przy Wolskiej (firma od czterech lat jest w likwidacji). Oficjalnie umowy na wynajem sal podpisało kilkanaście osób, ale na miejscu gra jakieś 30-40 zespołów od postpunkowców, metalowców do muzyków etnicznych. W jednej z sal na czynsz (300 zł miesięcznie) zrzuca się sześć zespołów. Na głowę wychodzi jakieś 15 zł, czyli tyle, ile kosztuje zaledwie godzina grania w profesjonalnej sali. Z pewnością jest tu spokój, można trzymać sprzęt, nie trzeba negocjować z nikim terminów prób. Z innymi zespołami nie ma nigdy żadnych konfliktów. W tym nieformalnym domu kultury panuje mroczna atmosfera squatu, a warunki są spartańskie. I wszystkim bardzo to odpowiada. Ćwiczą w dawnych ciemniach. To ciasne kanciapy ogrzewane piecykami o ścianach wyklejonych wytłoczkami z jajek i kartonami, które tłumią dźwięki. Muzycy mają tu pełną swobodę: mogą bezpiecznie przechowywać sprzęt, popijać piwo i palić, a przede wszystkim – ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy. Czasem tylko dochodzi do burd takich jak zeszłoroczna, gdy ekipa metalowców zdemolowała windę, jednak większość zespołów przestrzega zasad kultury i szanują swoje miejsce pracy. 

Wynajęcie sali prób zależy od wielu czynników, przede wszystkim finansowych. Z pewnością w Warszawie przeważają tzw. zespoły garażowe, które wynajmuje większość zespołów ze względu na ograniczone możliwości. W takich miejscach panuje wyjątkowa atmosfera ciszy i spokoju, to one stanowią dla zespołów sale prób mimo, że tanią to tą najlepszą.