Jeszcze do niedawna rynek obrabiarek laserowych zdominowany był przez urządzenia oparte na dwutlenku węgla. I chociaż tę technologię opracowano jeszcze w latach 60., jej stopniowy rozwój sprawił, że nie miało konkurencji w zakresie efektywności i szybkości działania oraz liczba możliwych zastosowań. Dopiero w okolicach 2008 roku dokonał się przełom i na rynek weszły zupełnie nowe konstrukcje oparte na światłowodach.
Czym jest fiber laser?
Nowoczesne lasery światłowodowe opierają się na aktywnym włóknie optycznym. W nim właśnie jest generowane promieniowanie. Włókno optyczne, które jest wykorzystywane w tego typu laserach, jest zbudowane z trzech warstw, pozwalających na wytworzenie silnej, stabilnej i skutecznej wiązki laserowej. Centralny rdzeń jest wykonany z materiału o wysokim współczynniku załamania światła – jego wierzchnia część pełni rolę światłowodu. Włókno lasera zakończone jest siatką dyfrakcyjną, która pełni funkcję zwierciadła – pozwala na wytworzenie wiązki lasera. Wykorzystanie najnowszych technologii sprawiło, że wycinarki laserowe są niezwykle szybkie, precyzyjne i bezpieczne. Dlatego lasery tego typu są jednym z najpopularniejszych narzędzi służących do obróbki stali i metali. Profesjonalny fiber laser ma naprawdę wiele zalet. Lasery światłowodowe cechują się wysoką wydajnością energetyczną. Nowoczesne oprogramowanie pozwala na zwiększenie produktywności poprzez pracę nad kolejnymi projektami, podczas gdy wykonywany jest poprzedni. Nowoczesne układy chłodzenia pozwalają maszynie pracować przez długi czas bez przerwy. Uszkodzenia czy przegrzania praktycznie nie występują. Fiber lasery są wyposażone w automatyczne systemy czyszczenia dysz, co ogranicza czas jaki trzeba poświęcić na konserwację maszyny. Wycinarka laserowa jest znacznie szybsza niż lasery zasilane CO₂. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych napędów osiowych, lasery te są w stanie osiągnąć wydajność wynoszącą nawet 1 m/s. Jest to niezwykle istotne przy wykonywaniu dużych zamówień. Brak zwierciadeł oznacza, że straty w produktywności wynikające z zabrudzeń czy zmiany ich ustawień nie występuje w laserach światłowodowych.
Lasery CO₂, rozwijane przez lata osiągnęły w ostatnim czasie wydajność na poziomie 8% i natrafiły na barierę do dalszego rozwoju. Przełom spowodowany przez nowe fiber lasery polega na tym, że ich wydajność sięga 25%. To oznacza oszczędność wynikającą z używania. Urządzenie oparte na wydajnym światłowodzie pobiera nawet cztery razy mniej energii niż starsze gazowe konstrukcje.