Przezroczyste folie poliolefinowe

 

Dobre opakowanie towaru jest magnesem przyciągającym oko klienta i powszechnie wiadomo, że jest podstawą dużej sprzedaży. Opakowanie to jednak nie tyko podnoszenie estetyki produktu ale również skuteczne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. W dobie masowej produkcji pakowanie różnorodnych artykułów musi odbywać się bardzo szybko oraz musi być ekonomiczne by nie wpływać za bardzo na cenę produktu finalnego. Najlepszym materiałem spełniającym wszystkie te warunki są doskonałe folie opakowaniowe wytwarzane z tworzyw sztucznych.

Zalety folii opakowaniowych

folia poliolefinowaFolie opakowaniowe są wytwarzane z tworzyw sztucznych, które w 100 procentach podlegają recyklingowi dlatego można je uznać z przyjazne środowisku naturalnemu pod warunkiem odpowiedzialnego gospodarowania. Ten aspekt jest bardzo ważny gdyż ilość produktów pakowanych w różnorodne folie jest ogromna. Podstawą produkcji folii opakowaniowych są powszechnie znane tworzywa sztuczne takie jak polipropylen (PP), polichlorek winylu (PCW) oraz poliolefiny. Spośród tych surowców na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni gdyż powstaje z niego bardzo dobrą folia poliolefinowa. Jest to powłoka wielowarstwowa o bardzo wielu zaletach wymaganych w procesie pakowania i późniejszego przechowywania produktów. Jedną z ważniejszych cech przemawiających za stosowaniem tego rodzaju folii jest jej termokurczliwość. Powłoki z folii poliolefinowej doskonałe obkurczają się na przedmiotach nawet o nieregularnych kształtach tworząc ściśle przylegającą barierę przed środowiskiem zewnętrznym oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bardzo ważną zaletą folii poliolefinowej jest jest bardzo wysoka przezroczystość i połysk co wybitnie podnosi walory estetyczne zapakowanego produktu. Folie z poliolefiny są znacznie cieńsze od folii z innych tworzyw sztucznych co przekłada się na zmniejszenie kosztów pakowania. Mimo cienkiej warstwy folia poliolefinowa posiada bardzo dużą odporność na rozciąganie, rozrywanie oraz obciążenia punktowe. Jest to folia uniwersalna co oznacza, że nadaje się zarówno do pakowania artykułów przemysłowych oraz spożywczych. Najczęściej pakowane w ten rodzaj folii produkty to płyty CD i DVD, świece, kosmetyki, zabawki, owoce, warzywa, pieczywo oraz wyroby cukiernicze.

Folię poliolefinową produkuje się w postać taśm, rękawów i pół rękawów o różnych szerokościach co umożliwia dopasowanie do produktu oraz pozwala na pakowanie ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Na rynku znajdziemy folię poliolefinową perforowaną, która zapobiega zjawisku „pocenia się” zapakowanego produktu. W celu podniesienia walorów estetycznych i zamieszczenia informacji o towarze na folii można umieszczać nadruki, które w żaden sposób nie mają wpływu na jakość artykułów. Bardzo ważną zaletą tych powłok jest to, że nie posiadają smaku ani zapachu.