Rozmiary oraz typy wentyli dętek rowerowych

Wymiana dętki rowerowej wydaje się prostą czynnością, dzięki której będziemy mogli kontynuować jazdę po przebiciu jej. Jednak istnieje parę aspektów kupna i wymiany dętki, na które musimy zwrócić uwagę. Przede wszystkim są to jej wymiary, a także rodzaj wentyla, jaki został zastosowany w jej konkretnym modelu. Dzięki temu, że kupimy prawidłowy model dętki. Będzie mogła ona być bez problemu umieszczona we wnętrzu opony, a jej wentyl będzie mógł zostać dopasowany do otworu w obręczy.

Dętka rowerowa – jej wymiary oraz proces wymiany

dętka rowerowa - sklep onlineWymiary dętki rowerowej są bardzo ważne z kilku powodów. Po pierwsze dętka musi być dopasowana do rozmiaru obręczy, która posiadamy w naszym rowerze. Pod drugie dętka rowerowa jest także produkowana w różnych szerokościach. Jest to spowodowane tym, że istnieje bardzo dużo rozmiarów opon, do których przypisany jest konkretny rozmiar opony. Dlatego do roweru szosowego stosujemy cienkie typy dętek, a do rowerów górskich czy fatbików bardzo szerokie. Jeżeli interesuje nas konkretna dętka rowerowa – sklep online na pewno pomoże nam w wyborze odpowiedniego rodzaju. W dętkach znajdziemy także zawory, dzięki którym możliwe jest napompowanie danej dętki. W dętkach znajdziemy najczęściej zawory typu samochodowego lub rodzaje wysokociśnieniowe. Oba te rodzaje są niezwykle dobrej jakości, a ich wybór zależy od osobistych preferencji użytkownika roweru. Profesjonalni kolarze częściej skłaniają się ku typom zaworów wysokociśnieniowych, a rowerzyści rekreacyjni mogą spokojnie użytkować zawory typu samochodowego. Dętki rowerowe to także elementy koła rowerowego, które są narażone na uszkodzenie podczas ich montażu. Wielu producentów stosuje zatem zabieg, który polega na powleczeniu dętki cienką warstwą talku. Dzięki temu jest możliwe bezproblemowe założenie danego typu deki na każdą obręcz. Talk powoduje także odpowiednie ułożenie się dętki w oponie, a także brak ryzyka wywinięcia lub zagięcia dętki już po założeniu opony na rant obręczy. Wiele typów dętek rowerowych możemy także zakładać bez użycia specjalistycznych narzędzi, a cały proces wymaga tylko posiadania łyżek do opon.

Dętka rowerowa to nadal jedna z najważniejszych części całego koła w naszym rowerze. Odpowiada nie tylko za prawidłową trakcję opony, ale także za utrzymywanie odpowiedniego poziomu ciśnienia w niej. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać odpowiednie rodzaje dętek rowerowych, które pozwolą na bezproblemową jazdę w każdych warunkach. Dętka to niepozorny, ale bardzo ważny element użytkowania każdego roweru.