Silosy lejowe – dlaczego dużo wytrzymują?

Osoby, które nigdy nie miały okazji przyswajać rzetelnej wiedzy dotyczącej wytrzymałości konkretnych materiałów, mogą myśleć, że zależy ona przede wszystkim od grubości, ale tak naprawdę w przypadku każdego materiału coś takiego należałoby omawiać indywidualnie. Na ten aspekt mogą bowiem wpływać naprawdę różne czynniki i widać to chociażby po nowoczesnych konstrukcjach. Wytrzymałość silosu zbożowego jest naprawdę interesującym przykładem. Tym bardziej że taka konstrukcja może mieć pośredni wpływ na życie nas wszystkich.

Czy w silosie lejowym zboże jest bezpieczne?

wytrzymały silos zbożowy lejowyPrzy produkcji takich konstrukcji jak to wspomniano powyżej, producenci starają się tego zawsze działać w taki sposób, aby skutecznie szukać kompromisu pomiędzy ilością zużytego materiału i jakością konkretnego produktu. Takie podejście ma bardzo duży wpływ na ceny konkretnych produktów. Omawiając kwestie kosztów związanych z produkcją silosów, należy uwzględnić również ich całkowitą pojemność i zamontowane tam systemy oraz dodatkowe elementy. Właściciel musi mieć przecież możliwość wejścia lub przynajmniej zajrzenia do środka po to, aby skontrolować stan przechowywanego tam ziarna. Drabiny i odpowiednio skonstruowane włazy, które można łatwo otworzyć i zamknąć mają przy takich działaniach bardzo duże znaczenie. Wytrzymały silos zbożowy lejowy może być wyposażony w zestaw specjalnie przygotowanych czujników i wtedy kontrolować stan tego, co jest przechowywane w jego wnętrzu, nie trzeba tylko przy użyciu własnych zmysłów. Jakie parametry mają tutaj największe znaczenie? Istotny jest przede wszystkim poziom wilgoci w powietrzu, bo jej nadmiar mógłby się przecież przyczynić do rozwoju grzyba na zbożu, a nikt tego nie chce. Wytrzymałość silosu będzie w oczywisty sposób zależała również od kształtu i grubości metalowych elementów, do których następnie montowane są przez specjalną ekipę arkusze blachy. Znaczenie mogą mieć również systemy, które umożliwiają prawidłową wentylację i kontrolowanie temperatury tak, aby nigdy nie doszło tam do pożaru.

To oczywiste, że wszystkie przechowywane w środku takiej konstrukcji rzeczy będą dobrze zabezpieczone przed działaniem słońca. Dobrze znosi ona nawet wyjątkowo silne podmuchy wiatru ze względu na swój kształt. Woda może po elementach takiej konstrukcji po prostu spływać, ponieważ powierzchnie są gładkie. Zainteresowanie wytrzymałymi silosami zbożowymi lejowymi wynika również z tego faktu, że producenci udzielają długiej gwarancji na konstrukcje, które wykonują. Coś takiego może przydać się dosłownie każdemu rolnikowi.