W czasie ciąży, wiele mam snuje plany na przyszłość i zastanawia się jak będzie wyglądało jej życie, kiedy na świecie pojawi się maluszek. Na ten moment nie można się w stu procentach przygotować, ponieważ zawsze występują jakieś komplikacje, które są nie do przewidzenia. Maluchy często mają problemy z karmieniem, ponieważ muszą się nauczyć właściwie ssać czy z pojawiającymi się dolegliwościami po spożytym posiłku.
Kiedy pojawia się kolka u noworodka?
Układ pokarmowy noworodka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego też przez pierwsze miesiące życia dziecko musi przyjmować jedynie mleko mamy lub modyfikowane z butelki. Są dzieci, który szybko się uczą i nie mają problemu z piciem mleka, ale są tez maluchy, które piją je łapczywie i szybko, przez co połykają w trakcie posiłku sporo powietrza. Jego obecność w układzie trawiennym jest sygnałem, że mogą się pojawić bóle kolkowe, ponieważ pęcherzyki powietrza wywołują wzdęcia. Wzdęty i twardy brzuszek zaczyna boleć, więc maluch płacze. Najczęściej w takiej chwili podkurcza nóżki do klatki piersiowej, co może być znaczącym sygnałem dla rodziców, że maluch ma kolkę. Sprawdzone metody na kolki u noworodka są ogólnie dostępne i znane. Jest ich wiele, ponieważ nie na każde dziecko działa to samo. Poza tym kolka może mieć różne natężenie bólu. Czasem wystarczy malucha czymś zająć, aby zapomniał o bólu, który samoczynnie mija, a innym razem nie pomaga nawet przytulanie i noszenie na rękach. Niektóre dzieci cierpią z powodu kolek nawet codziennie i to po każdym posiłku, a inne w ogóle ich nie mają. Jeżeli jednak uporczywa kolka pojawi się u naszego noworodka, to warto szybko szybko zadziałać, aby ulżyć maluszkowi w cierpieniu jakiego bez wątpienia doświadcza. Najlepszym sposobem jest wykonanie delikatnego masażu brzuszka kolistymi ruchami. Masaż należy zacząć na wysokości żołądka i zmierzać ku dołowi, aby w naturalny sposób pozbyć się nagromadzonego powietrza w brzuszku i jelitach. Innym sprawdzonym sposobem jest zastosowanie środka farmakologicznego na bazie ziół, który kupimy w każdej aptece bez recepty.
Nie ma reguły na to, które dzieci są narażone na kolki, a które nie. Na pewno może na nie wpływać dieta mamy karmiącej piersią i też sam sposób jedzenie maluszka. Jeżeli będzie on łapczywie i zachłannie jadł, to istnieją duże szanse, że kolki będą do męczyły, ale nie jest to zasadą. Czasem wystarczy po posiłku podnieść malucha do odbicia, aby całe nagromadzone powietrze wyszło z układu pokarmowego, łącznie ze zwróconym nadmiarem przyjętego pokarmu.