Sposoby wykonywania muzyki instrumentalnej

Muzyka instrumentalna, w odróżnieniu od muzyki wokalnej, która wydobywa się z aparatu głosowego wykonawcy, aby zaistnieć musi być wykonana na instrumencie. Od najdawniejszych czasów ludzie potrzebowali muzyki, za pomocą której dają upust swoim emocjom, słuchając jej lub wykonując. Z tej potrzeby pojawiły się różne instrumenty muzyczne, przez wieki doskonalone w dążeniu do doskonałego oddawania różnych dźwięków.

Wybrane rodzaje instrumentów muzycznych

instrumenty klawiszoweSklasyfikowanie instrumentów muzycznych jest nie lada problemem. Mówi się o klasyfikacji popularnej i naukowej. Jednak nawet w klasyfikacji popularnej, jednoznaczne określenie przynależności instrumentu do konkretnej grupy, nastręcza pewne trudności. Na przykład, jeśli rzucamy hasło instrumenty klawiszowe, wówczas mamy przed oczami wszystkie znane instrumenty, które posiadają klawisze. Będzie to; fortepian, pianino, organy, akordeon czy fisharmonia. No tak, ale w pianinie i fortepianie dźwięk wydobywa się ze strun, w które uderza specjalny młoteczek, wprawiany w ruch za pomocą klawisza. Zatem właściwa, popularna nazwa tych instrumentów, informuje, że są to instrumenty uderzeniowe. Natomiast pozostałe z wyżej wymienionych instrumenty, w których dźwięk pobudzany jest drgającym powietrzem, podobnie, jak w instrumentach dętych, zachowują nazwę instrumentów klawiszowych. Instrumenty te w zasadzie nie występują w orkiestrach symfonicznych, wykorzystywane są do wirtuozowskich popisów wykonawców. Kompozytorzy komponują specjalne utwory do wykonywania na tych instrumentach. Wiele kompozycji jest również transponowanych do wykonywania na organach, fisharmonii, czy akordeonie. Ten ostatni instrument, współcześnie przeżywa swoisty renesans nie tylko jako solista, ale również w popularnych ostatnio zespołach akordeonowych. Zawdzięcza to pewnie temu, że jest to instrument przenośny. Inaczej ma się sprawa z organami. Wyposażone w ogromną liczbę piszczałek, są instrumentem stricte stacjonarnym, instalowanym w świątyniach i filharmoniach. Dzięki takiej budowie, dzwięki wydobywające się z organów są donośne, a utwory organowe  monumentalne. Kompozytorzy, tworząc muzykę organową, sięgają wyżyn ekspresyjno-emocjonalnych.

Festiwale muzyki organowej organizowane są w świątyniach, których architektura daje akustykę jeszcze bardziej eksponującą tę muzykę. Fisharmonia natomiast, pomimo rozmiarów, techniką wytwarzania dźwięków, zbliżona jest do akordeonu. Instrument ten pojawia się w orkiestrach kameralnych. Mając na uwadze rosnącą popularność instrumentów klawiszowych, a przede wszystkim wszystkich odmian akordeonów, można zauważyć wzmożony ruch wśród handlowców  oferujących te instrumenty.