Sprawdzone sposoby na znalezienie ładnego apartamentu w Gdańsku

Kiedy jako pierwszoroczna studentka podjęłam decyzję o przeprowadzce do większego miasta, nie miałam pojęcia, że znalezienie zadbanego mieszkania w rozsądnej cenie będzie aż takim wyzwaniem. Każdego dnia przeglądałam setki ofert, ale większość z tych bardziej atrakcyjnych była zajęta po kilkudziesięciu minutach od dodania ogłoszenia. Po kilku dniach bezowocnych poszukiwań nie wiedziałam, co robić. Na szczęście z pomocą przyszedł mi wujek, który zna się na nieruchomościach i udzielił mi kilku bardzo wartościowych rad.

O czym warto pamiętać szukając apartamentu?

apartamenty przy starówce w gdańskuPamiętam, że kiedy pierwszy raz szukałam mieszkania, zależało mi znalezieniu czegoś blisko centrum, żeby zyskać łatwy dojazd na uczelnię i do moich znajomych. Niestety apartamenty przy starówce w Gdańsku nie należały do najtańszych, dlatego bardzo trudno było coś znaleźć. Po rozmowie z wujkiem uznałam jednak, że nie warto się poddawać. Zamiast przeglądać ciągle jedną stronę z ogłoszeniami, postanowiłam poszukać także różnych grup na portalach społecznościowych, które oferują wynajem mieszkania lub pokoju. Kolejną ważną rzeczą było odrzucenie apartamentów niebędących w zbyt dobrym stanie. Wiele razy jechałam do Gdańska, żeby obejrzeć mieszkanie, które w rzeczywistości nie prezentowało się ciekawie i z pewnością nie było warte swojej ceny. Dlatego zanim zdecydowałam się na telefon do właściciela z prośbą o obejrzenie nieruchomości, bardzo dokładnie przeglądałam wszystkie zdjęcia. Niekiedy zdarzało się, że fotografii nie było wystarczająco dużo, żeby jednoznacznie stwierdzić, jak wygląda dany lokal, ale w opisie gospodarz zapewniał, że pokoje są w odpowiednim stanie. W takich sytuacjach zawsze pisałam prywatną wiadomość do takiej osoby z prośbą o przesłanie większej ilości zdjęć. Mimo to nawet kiedy przy niektórych ogłoszeniach było mnóstwo fotografii, starałam się zwracać uwagę na ich jakość. Niezbyt dobrze kojarzyły mi się apartamenty, których zdjęcia były nieostre i nie przedstawiały całego pokoju tylko jego poszczególne fragmenty, ponieważ często okazywały się dosyć małe. Kiedy zdecydowałam się już obejrzeć dane mieszkanie, zwracałam uwagę przede wszystkim na stan gniazdek elektrycznych, na szczelność okien oraz na brak wilgoci. Jako że jestem alergikiem bardzo ważne było też dla mnie to, czy w pokojach wcześniej nie mieszkały żadne zwierzęta.

Znalezienie ładnego mieszkania w dobrej cenie może być dla młodej osoby sporym wyzwaniem. Szczególnie wtedy, gdy robi to pierwszy raz w życiu. Dlatego zawsze warto zwrócić się o pomoc do osób bardziej doświadczonych, takich jak rodzice albo starsze rodzeństwo. Kiedy wie się już, na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań, cały proces nagle staje się znacznie prostszy.