Stary kaloryfer w nowej osłonie

Remont generalny jest doskonałą okazją do wymiany starych instalacji w mieszkaniu. Jedną z takich instalacji może być instalacja centralnego ogrzewania, w której skład wchodzi nie tylko kocioł, ale także grzejniki. Stare kaloryfery żeliwne nie stanowią bowiem ozdoby naszych domów, są raczej elementami, które za nic nie wpisują się w nowoczesne wnętrza. Jakie są sposoby na nielubiane grzejniki w mieszkaniu, które przecież są niezbędnym elementem wyposażenia?

Stare kaloryfery – odnowić czy wymienić?

drewniane osłona na kaloryfer żeliwnyStare żeliwne grzejniki pamiętamy jeszcze z mieszkań naszych dziadków. Ciężkie i masywne, nie grzeszące urodą, dumnie wisiały pod oknami w domach. Wisiały i wciąż wiszą, bowiem w większości mieszkań z lat 80 i 90 w dalszym ciągu możemy spotkać się z tym oto reliktem. Jedyną ich zaletą jest fakt, że nawet po tylu latach wciąż działają sprawnie i porządnie ogrzeją mieszkanie nawet podczas największych mrozów. Jednak sam wygląd kaloryfera jest raczej odstraszający. Jeśli czeka nas remont generalny i mamy taką możliwość, warto przemyśleć instalację ogrzewania podłogowego. Ukrycie rurek ogrzewania w podłodze to najwygodniejsza opcja, jeśli mowa o późniejszej aranżacji wnętrza. Nie ograniczają nas grzejniki wiszące na ścianach, co zdecydowanie ułatwia urządzanie pomieszczenia. Nie wszędzie jednak istnieje możliwość założenia ogrzewania podłogowego, w niektórych sytuacjach tradycyjne grzejniki są koniecznością. Jeżeli pozwala na to budżet, można oczywiście wymienić wszystkie kaloryfery w domu na nowoczesne modele, które zdecydowanie lepiej się prezentują, a nawet pokusić się o zakup grzejników ozdobnych. Wiąże się to jednak z niemałą inwestycją, grzejniki ozdobne, choć piękne, słono kosztują. Najtańszą opcją może okazać się drewniane osłona na kaloryfer żeliwny, która zamaskuje nielubiany element pomieszczenia, nie ograniczając jednocześnie jego pracy. Osłony na grzejniki to bardzo prosta i lubiana metoda na ukrycie brzydkiego kaloryfera w ładnej obudowie. Drewniane osłona na kaloryfer żeliwny może ponadto spełniać dodatkowe funkcje, dzięki czemu jest nie tylko ładna ale i użyteczna. Dodatkowym atutem jest możliwość zaprojektowania mebla pod indywidualne wymagania, na konkretny wymiar i w wybranym kolorze.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu osłony na grzejnik? Trzeba liczyć się z tym, że praca grzejnika będzie w pewnym stopni ograniczona, jednak jeśli obudowa zostanie fachowo zaprojektowana i wykonana, nie będą to znaczące straty. Pamiętajmy, że im lepsza cyrkulacja powietrza wokół grzejnika, tym sprawniejsze ogrzewanie, dlatego zostawmy jak najwięcej otworów, przez które kaloryfer będzie mógł oddawać ciepło do pomieszczenia.