stroje szlacheckie

 

Już od wielu wieków w Polsce praktykowane szycie i noszenie strojów odzwierciedlających swój status społeczny. Z historii wynika, iż od zawsze nie tylko lud nosił stroje, lecz również szlachta. Mieli oni również swój tradycyjny strój. Był to zazwyczaj wystawny i bardzo bogaty strój kontuszowy. Szlachcic nosił wysoką czapkę, która charakteryzowała się niezwykłymi zdobieniami.

Ludzie w strojach szlacheckich

stroje szlacheckieOdzwierciedlała ona status obywatela i od razu stawiała go w odpowiedniej pozycji społecznej. Czapki nosili wszyscy mężczyźni. Taka była moda, ale również wygoda, gdyż w czasach, gdzie o fryzjerów bywało trudno warto było mieć taką ozdobę na głowie. Zimą stroje szlacheckie miały w swoim wyposażeniu ciepłe czapki z futra. Chroniły one głowy, gdyż zimy przed kilkoma stuleciami były bardzo srogie. Ciepłe czapki i stroje wierzchnie były wówczas obowiązkowe.  Natomiast na głównym planie był kontusz. Można przyrównać go do dzisiejszego płaszcza. Ozdobiony bogato w szlachetne kamienie miał obowiązek być widoczny już z daleka. Miał przycięte rękawy tak, aby nie przeszkadzały podczas jedzenia lub jazdy konno. Podczas wykonywania całego stroju szlacheckiego inspirowano się wieloma elementami nie tylko tradycyjnymi. Szlachecka Polska była bardzo różnorodna zatem było to widać w strojach szlacheckich. Noszono szaty o różnym charakterze i różnego pochodzenia. Styl ten kształtował się przez wiele lat i miał swoje tradycje wśród strojów tureckich jak i bliskowschodnich sąsiadów. Inspirowaliśmy się wówczas strojami tatarskimi oraz hiszpańskimi. Ta różnorodność kraju odzwierciedlała się w strojach, które noszono dumnie. Dzisiaj stroje szlacheckie można jedynie wypożyczyć. Zobaczymy je jeszcze na deskach teatrów jak i w starych filmach. Koszt wypożyczenia takiego stroju jest bardzo wysoki, gdyż są to cenne okazy. Natomiast chętnych nie brakuje i branża ta również prężnie się rozwija. W kilku muzeach polskich możemy zobaczyć na żywo tradycyjne stroje szlacheckie z tamtych lat. Niektóre egzemplarze zachowane są do dzisiaj i czekaj na nas w wielu organizowanych wystawach.

Czasami dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych chcą przebierać się w szlachciców i ubierają wówczas wyszyte stroje. Warto opowiadać młodym ludziom o historii i tradycjach polskich zwłaszcza, ze za młodu są oni bardzo tym tematem zainteresowanie. Warto pokazywać stroje szlacheckie, gdyż jest to bardzo ciekawa ekspozycja, która rozwija wyobraźnie i daje jakieś wyobrażenie o ludziach, którzy mieszkali na terenach polskich sprzed kilkuset lat.