Suwaki metalowe – czy warto kupic?

Jednym z najczęstszych powodów wymiany torebki czy kurtki jest popsucie się w nich suwaka. Jest to spowodowane tym, że fabrycznie montowane zamki błyskawiczne są bardzo niskiej jakości. W takim wypadku, warto wymienić ten element na nowy.

Zalety suwaków metalowych

tanie suwaki metaloweJednym z najczęstszych powodów wymiany odzieży, torebki czy też butów jest zepsucie się ich suwaka. Fabrycznie suwaki są bowiem produkowane z niskiej jakości tworzyw sztucznych, przez co bardzo szybko dochodzi do wyłamania się ich ząbków. W takim wypadku, zamiast wyrzucać dana kurtkę czy torebkę, znacznie lepiej jest wymienić popsuty suwak na nowy, znacznie wyższej jakości. Tanie suwaki metalowe są tutaj doskonała alternatywą, ze względu na ich znacznie wyższa wytrzymałość. Dzięki temu, nawet w czasie w ich bardzo intensywnego użytkowania, nie ma ryzyka że wyłamią się ich ząbki, co w przypadku suwaków z tworzywa jest niezwykle częste i praktycznie uniemożliwia ich zapięcie. Wybierając suwaki metalowe bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym jest fakt, czy chcemy kupić suwak oddzielnie, czy wraz z taśma. Taka taśma suwakowa jest znacznie bardziej prosta w montażu niż oddzielny suwak, z tego względu właśnie takie rozwiązanie jest bardziej polecane osobom początkującym. Kolejna ważna kwestia to kolor suwaka metalowego. Musi być on jak najbardziej zbliżony  do tego, jaki miał nasz suwak fabryczny. Dzięki temu, przy umiejętnym przyszyciu takiego suwaka, na naprawianej torebce czy kurtce nie będzie widać żadnych śladów poprawek krawieckich. Jeżeli interesuje nas inny kolor niż fabryczny suwaka metalowego, musimy wybrać taki który będzie pasował jak najbardziej do charakteru i zastosowań danej odzieży. Przykładowo kolorowe suwaki nie będą dobrze pasować do eleganckich płaszczy czy torebek wizytowych. Kolejna ważna kwestia to upewnienie się, czy suwak, który chcemy kupić jest faktycznie wykonany z metalu. Na rynku jest bowiem dostępnych coraz więcej suwaków plastikowych, które wyglądają łudząco podobnie do suwaków metalowych. Różnice można jednak wyczuć po znacznie niższej wadze takiego suwaka. Suwak metalowy, o ile zostanie odpowiednio przyszyty, może bez problemu działać przez wiele długich lat. Nie występują bowiem u niego problemy typowe dla suwaków z plastiku.

Bardzo ważne jest, aby zawsze posiadać zamki błyskawiczne na wymianę. Dzięki temu będziemy mogli szybko poradzić sobie z zacinającym się suwakiem w torebce czy kurtce, bez konieczności wyrzucania jej i zakupu nowej. Ważne jednak aby te suwaki były odpowiednio solidnie wykonane.