Świąteczne paczki jako wsparcie dla potrzebujących

Święta Bożego narodzenia to szczególny czas kiedy chętniej otwieramy domy, serca i portfele. I chociaż wszyscy wiemy, że nie prezenty są najważniejsze w tym niezwykłym czasie to jednak często właśnie za pośrednictwem prezentów takich czy innych okazujemy nasze wsparcie osobom potrzebującym. Schroniska dla zwierząt, domy dziecka, domy samotnej matki, przytuliska dla bezdomnych czy domy opieki dla starszych osób – każde z tych miejsc potrzebuje nieustannego wsparcia.

Świąteczna pomoc w postaci paczek 

paczka świąteczna

Święta to czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi, kiedy jeszcze bardziej niż zwykle mamy potrzebę okazywania naszych uczuć bliskim i przyjaciołom. Z tego właśnie powodu jest to szczególnie trudny czas dla osób samotnych, pozbawionych z różnych powodów możliwości przebywania z rodziną. Dla takich osób każdy wyraz wsparcia i pocieszenia jest wielką radością. Warto zatem w przedświątecznej gorączce znaleźć chwilę i rozejrzeć się wokoło. Może się okazać, że nie musimy uczestniczyć w spektakularnych akcjach świątecznych zbiórek dla rożnych fundacji, domów dziecka i tym podobnych instytucji. Być może mamy sąsiadów, którym przydałoby się wsparcie lub ktoś ze znajomych jest w trudnej sytuacji i potrzebuje pomocy. Święta to czas kiedy dawanie przychodzi jakoś łatwiej. Warto z tego skorzystać i zastanowić się komu poza najbliższymi nam ludźmi chcielibyśmy przygotować prezent. Taka paczka świąteczna wypełniona nie tylko żywnością, ubraniem czy innych potrzebnymi artykułami ale również miłością, życzliwością i akceptacją jest więcej warta niż wszystkie inne prezenty świata. I chociaż jej zawartość jest często prawdziwym dobrodziejstwem, najważniejsze jest poczucie, że się jest dla kogoś ważnym, nawet jeżeli ten ktoś jest zupełnie obca osobą. Tego rodzaju paczki powinny być dostosowane do potrzeb danej osoby. Jeżeli nie jest to podopieczny jakiejś organizacji, która określa co powinno się w paczce znaleźć, dobrze jest zrobić jakieś rozeznanie w aktualnych potrzebach obdarowywanej osoby. Zakres jej potrzeb może zależeć od wieku, stanu zdrowia oraz tego czy posiada dzieci. Paczkę można przygotować wspólnie z grupą znajomych lub sąsiadów.

I chociaż najłatwiej byłoby zapewne dać takiej osobie pieniądze, żeby mogła sobie kupić wszystko co jej potrzebne, tu chodzi o coś więcej. Chodzi o to, żeby taka samotna osoba czy osoba w wyjątkowej sytuacji życiowej miała wrażenie, że ktoś specjalnie dla niej przygotował tę paczkę, dołożył starań żeby znalazło się w niej wszystko co potrzebne czy pofatygował się sam do sklepu z myślą właśnie o tej osobie.