Systemy chłodzenia urządzeń serwerowni

Każdy bardziej zaawansowany sprzęt elektroniczny wymagał odpowiedniego poziomu uwagi, by nie ulec uszkodzeniu. W centrum monitorowania zdawaliśmy sobie z tego sprawę doskonale, na co dzień pracując z najróżniejszymi urządzeniami, zainstalowanymi w różnych, nie zawsze optymalnych warunkach. W naszym przypadku, priorytetem było zapewnienie odpowiednich warunków do optymalnego funkcjonowania serwerowni, bez której nie moglibyśmy wykonywać swojej pracy.

Klimatyzacja pomieszczenia serwerowni

efektywna klimatyzacja do serwerowniMając pod ochroną kilkanaście różnych obiektów, położonych w różnych częściach miasta, musieliśmy posiadać odpowiednio dużą serwerownię, z urządzeniami mogącymi przetwarzać wszystkie informacje przesyłane z obiektów, jak i przechować ogromne ilości danych. Wymagało to używania wielu szaf serwerowych i baz danych, które potrzebowały odpowiedniej temperatury, by nie ulec uszkodzeniu podczas pracy. Takie urządzenia nagrzewały się o wiele bardziej niż nawet najmocniej podkręcony komputer stacjonarny, a ryzyko uszkodzenia poszczególnych komponentów było bardzo duże. Pomieszczenie serwerowni musiało być przede wszystkim klimatyzowane, a ustawiona temperatura na tyle niska, by wspomagać działanie układów chłodzenia, aczkolwiek nie na tyle, by wpływać na jakość pracy samych serwerów. Efektywna klimatyzacja do serwerowni oznaczała głównie możliwość utrzymania stałej, niskiej temperatury niezależnie od natężenia pracy, a tym samym stopnia nagrzania serwerów, i wymagała instalacji nie mniej niż trzech klimatyzatorów, działających w trybie ciągłym. Wymagało to użycia urządzeń o najwyższej jakości, odpornych na nagłe skoki temperatury i przeciążenia, ale również o dużej wydajności. Nawet chwilowe wyłączenie klimatyzacji mogło niekorzystnie wpłynąć na działanie baz danych, dlatego jakiekolwiek prace przy klimatyzacji musiały być wykonywane podczas wyłączenia systemu. Również wentylacja i odprowadzanie powietrza w takich pomieszczeniach musiało być dobrze dopasowana do urządzeń chłodzących, gdyż przepływ powietrza nie mógł być ustawiony dokładnie według działania klimatyzatorów.

Zastosowanie najwyższej jakości klimatyzacji, używanej głównie na obiektach przemysłowych ułatwiało całość funkcjonowania, gdyż zapewniały one o wiele większą wydajność i stabilność działania, jak również odporność na wysokie temperatury i nie musiały być one serwisowane zbyt często, a jednocześnie nie wysuszały nadmiernie powietrza i nie powodowały zbyt dużego zawilgocenia, mogącego doprowadzić do awarii sprzętu.