Bezzałogowe pojazdy latające nie były żadną nowością w wojsku. Cywilne wersje wzięły swoje początki właśnie od naszych maszyn, choć w przypadku urządzeń wojskowych ich rozwój poszedł zupełnie w inną stronę. Niedawno jednak, moja jednostka otrzymała kilkanaście modeli bardzo zaawansowanych dronów obserwacyjnych, których cywilne wersje wykorzystywane były do profesjonalnego filmowania, oraz do celów zawodowych.
Szkolenia operatora drona dla służb mundurowych
Urządzenia które otrzymaliśmy miały spełniać funkcje nie różniące się od tych, do których były przeznaczone w cywilu. Miały być głównie używane do obserwacji i rozpoznawania terenu, a także jako system wczesnego wykrywania w ograniczonym zakresie. Mimo iż wielu kolegów z jednostki uważało, iż otrzymaliśmy zabawki, które w warunkach polowych nie będą miały zastosowania, były to urządzenia bardzo skomplikowane, trudne w użytkowaniu bez odpowiedniej wiedzy i wymagające sporych umiejętności pilotażu. Dlatego też, dla wszystkich wyznaczonych operatorów zostały zorganizowane szkolenia uavo, mające ich nauczyć nie tylko podstaw sterowania, ale również zaznajomić ich z jak największą ilością funkcji i ich zastosowań do konkretnego zadania. Szkolenia owe były na naprawdę wysokim poziomie, porównywalnym do szkolenia specjalistycznego w dziedzinie wojskowej, a obejmowały zarówno część teoretyczną, w której zawierały się podstawy funkcjonowania drona, zasady bezpieczeństwa, jak i praktyczną naukę pilotażu łącznie z przedstawieniem sytuacji awaryjnych i właściwego postępowania podczas wystąpienia takowych. Szkolenie było bardzo trudne, a instruktorzy bardzo wymagający, choć poziom przekazywanych informacji nie mógł być wyższy. Wszelkie zagadnienia były omawiane bardzo szczegółowo, z wieloma przykładami wziętymi z sytuacji mających miejsce podczas faktycznego użytkowania drona. Część praktyczna odbywała się w każdej pogodzie, niezależnie od warunków atmosferycznych, dzięki czemu byliśmy doskonale przygotowani do pilotowania pojazdu bezzałogowego nawet w ulewnym deszczu, w nocy, jak również w każdym terenie.
Zostały nam również wyjaśnione sposoby konserwacji i naprawy drona po bodaj każdej możliwej do usunięcia usterce, jak również podstawy serwisowania warsztatowego, dzięki którym mogliśmy sami dokonywać napraw przydzielonej maszyny. Po tak wyczerpującym i dokładnym szkoleniu, mogliśmy używać dronów z jak największą skutecznością, często znacznie przewyższając efektywnością oddziały nie posiadające takich maszyn na stanie.