Projektanci wnętrz są zgodni, sztukateria z tworzyw sztucznych może być niekonwencjonalnym, a jednocześnie bardzo stylowym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz. Sztukateria od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dekoracji ściennych i zdobi domy milionów Polaków urządzone w klasycznym stylu. Z czasem jednak wygląd sztukaterii ewoluował i stał się bardziej prosty i nowoczesny. Na rynku znajdziemy sztukaterię bez żadnych ozdób ani wzorów.
Gdzie sprawdzi się rozeta?
Nowoczesne wnętrza korzystają głównie z maskującej funkcji sztukaterii. Listwy przypodłogowe i naścienne, rozety sufitowe oraz inne elementy sztukaterii wykorzystuje się do ukrywania kabli od różnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, których jest coraz więcej w naszych domach. Zdaniem wielu projektantów wnętrz, w nowoczesnych pomieszczeniach powinniśmy montować sztukaterię z tworzyw sztucznych, a eleganckie rozety gipsowe zarezerwować wyłącznie do kompozycji klasycznych, bogato zdobionych. Rozety sufitowe zazwyczaj są stosowane w celu ukrycia łączeń żyrandoli, które często nie są zbyt estetyczne. Listwy naścienne sprawdzą się jako maskownica do karnisza lub lampek LED. Taśmy LED również będą się prezentować lepiej, jeśli zostaną zakryte listwą naścienną lub fasetą. Wtedy ich światło będzie się rozchodzić w sposób bardziej przyjemny dla ludzkiego oka. W nowoczesny styl wystroju wnętrza świetnie wkomponują się również fasety oświetleniowe, które są o wiele tańszym rozwiązaniem, niż oddzielny montaż fasety i lampek LED. Jeśli chodzi o zewnętrzną sztukaterię, ta raczej wciąż jest tworzona w klasycznym stylu, nawiązującym do epoki antyku. Można jednak znaleźć na polskim rynku proste kolumny bez zdobień, więc być może w przyszłości doczekamy się bardziej nowoczesnych wersji elementów sztukaterii zewnętrznej, takich jak listwy elewacyjne, fasety, wsporniki i opaski okienne. Sztukateria jest produkowana w kolorze białym i w tym wydaniu zazwyczaj prezentuje się najlepiej. Można ją jednak pomalować na dowolny kolor, wybierając farbę odpowiednio do materiału, z którego została wykonana.
Ceny sztukaterii gipsowej oraz tej z tworzyw sztucznych wahają się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę. Tańsze są wyroby z tworzywa sztucznego, które można dodatkowo docinać do żądanego kształtu. Do montażu sztukaterii potrzebny jest odpowiedni klej oraz akryl, który służy do ukrywania wszelkich przerw między dekoracją a ścianą. Montaż sztukaterii gipsowej wymaga wprawy, dlatego warto zlecić go specjalistom z wieloletnim doświadczeniem.