Trwalszy prezent z grawerem

Zapewne w równym stopniu lubimy otrzymywać prezenty, jak i obdarowywać innych prezentami. W obu przypadkach, wolimy aby prezent był trwały i upamiętniał okoliczności, dzięki którym zaistniał. Dlatego wybieramy prezenty z takich materiałów, które pozwalają na umieszczenie nań napisu. Napis najczęściej jest grawerowany bezpośrednio na prezencie, lub na plakietce przytwierdzanej do niego.

Na czym można grawerować?

karafki z graweremTypowymi materiałami, które poddają się grawerowaniu są metal, drewno i szkło. Są jeszcze specjalne techniki umożliwiające „grawerowanie” napisów na plastiku i tekturze ale nie są to materiały prezentowe. Aktualnie najpopularniejsze jest szkło, a wśród prezentów, szczególnie oficjalnych, wazony i karafki z grawerem. Wazon – przedmiot znany i przydatny w każdym domu, do prezentowania kwiatów, które otrzymujemy lub sami kupujemy. Natomiast karafka, to reaktywowany relikt zamierzchłej przeszłości, kiedy po domach robiono różne owocowe nalewki, a w karafkach je przechowywano i serwowano. W bardzo bogatych i eleganckich domach w karafkach, koniecznie kryształowych, podawano również inne alkohole. Współcześnie karafka zyskała rangę dyżurnego oficjalnego prezentu, koniecznie z grawerowana dedykacją. Oczywiście grawerowane napisy, zarówno pod względem treści, jak i formy, nie są jednakowe. Stosowane są różne kroje pisma, fantazyjne akcenty i różne rozmiary. Zaś co do treści, to każdy ofiarodawca jest autorem własnej dedykacji. Nie przeprowadzono badań, jak wykorzystywane są karafki w domach obdarowanych. Prawdopodobnie stanowią element dekoracyjny w oszklonej witrynie. A może jednak zaczynają być używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Powoli wraca moda na wina, czy nalewki własnej produkcji. Jedno i drugie najlepiej smakuje, kiedy podawane jest w karafce. Łatwiej można również ocenić barwę i bukiet, a i na stole prezentują się lepiej niż butelka, nawet z najdroższym alkoholem. W karafce można również podawać wodę lub inne napoje. Ponowne wprowadzenie karafek na stoły i do barków, sprawi, że staną się przedmiotem użytecznym, a nie tylko elementem dekoracyjnym. Wówczas będzie to prezent pożądany przez obie strony, a wygrawerowany napis będzie stale przypominał o okoliczności i ofiarodawcy, za sprawą, których znalazł się tu gdzie jest.

Warto dodać, że przedmiot ten jest produkowany w różnych kształtach i wielkościach, a i szkło jest zróżnicowane; od kryształu do cienkiego szkła laboratoryjnego. Karafki z cienkiego szkła o charakterystycznym kształcie szerokiego, spłaszczonego dna z długą, wąską szyjką są najlepsze do serwowania wina. Pozwalają wydobyć wszystko co charakterystyczne dlań i delektować się podanym trunkiem.