Tworzenie ogrodu japońskiego

W ogrodnictwie istnieje kilka konkretnych stylów ogrodowych. Poprzez odpowiednie określenie stylu i dobranie roślin tworzą one swoisty charakter danego ogrodu. Istnieje kilka najważniejszych stylów. Należą do nich styl angielski, styl francuski, styl japoński oraz styl rustykalny. Każdy z nich pozwala stworzyć unikatową kompozycję składającą się z drzew, krzewów i kwiatów, a także innych elementów takich jak ławeczki, alejki, czy płoty i mury.

Umieszczenie wody w ogrodzie japońskim

sztuczny potok w ogrodzie japońskimOgród w stylu japońskim cechuje się dużą ilością kamieni. Drobnymi kamieniami wyłożone są ścieżki i alejki. Nie są one symetryczne, jak w ogrodzie francuskim, ale tworzą ze sobą harmonijną całość. Jednocześnie elementy dekoracyjne tworzone są z kamieni i elementów drewnianych. Przykładem mogą być kamienne posążki Buddy, które przywodzą na myśl dalekowschodni styl, ale także zwykłe głazy, które w naturalny sposób wypełniają przestrzeń naszego ogrodu. Idealnym dodatkiem są drewniane mostki i kładki, które tworzą połączenie nad zbiornikami wody z innymi częściami ogrodu. Woda jest także nieodłącznym elementem ogrodów w stylu japońskim. Bardzo często osoby decydujące się na założenie ogrodu w takim własnie stylu tworzą zbiorniki wodne na własną rękę. Sztuczny potok w ogrodzie japońskim zawsze jest elementem, który przykuwa uwagę odwiedzających nas gości. Decydując się na taki potok warto jest stworzyć go w ten sposób, aby ujęcie wody miało obieg zamknięty. Chodzi o to, aby zasilenie całego systemu wodnego sprawiało, że woda nie będzie uchodziła, tylko będzie stale krążyła i zasilała nasz potok. Dobrym pomysłem jest zbudowanie dodatkowo fontanny, która będzie niejako zbiornikiem retencyjnym na wodę z potoku. Możemy też rozważyć stworzenie jednego lub nawet kilku oczek wodnych. Woda stojąca może okazać się nawet lepszym rozwiązaniem, niż taka fontanna. Rzecz jasna jedno, nie wyklucza drugiego. Inwencja, jeśli chodzi o stworzenie zbiorników wody zawsze zależy od nas.

Decydując się na tak duże przedsięwzięcie warto jest zasięgnąć odrobiny wiedzy i porad jeśli chodzi o tworzenie takich elementów. W ostateczności możemy skorzystać z pomocy fachowej firmy, która zajmuje się tworzeniem ogrodów. Dzięki temu będziemy mieli pewność odpowiedniego wykonania wszystkich elementów. Takie usługi niestety kosztują. Cena nie zawsze jest niska. Dużo zależy od nakładu pracy, jaki trzeba ponieść. Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy ustalić wszystkie szczegóły z firmą przed przystąpieniem przez nią do wykonywania obowiązków.