Układanie płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne znane są nam od lat. Służą nie tylko do ozdabiania ścian, czy też parkietów, ale pełnią także wiele funkcji praktycznych. Płytki mogą być antypoślizgowe, odporne na czynniki chemiczne, a także łatwo zmywalne. Często spotyka się je na basenach i obiektach użyteczności publicznej, ale także również w prywatnych domach, gdzie służą jako ozdoba. Płytki ceramiczne występują w wielu różnych wariantach, dzięki czemu są tak bardzo zróżnicowane i chętnie wybierane.

Wykorzystanie specjalnych tarcz do szlifowania płytek ceramicznych

specjalna tarcza do szlifowania płytekZanim jednak płytki będą cieszyły nasze oko, oraz zanim tak bardzo będziemy z nich zadowoleni, to trzeba je najpierw odpowiednio poukładać. Układanie płytek, czy to na ścianie, czy też na podłodze może się wydawać łatwe, dlatego tak wiele osób robi to samemu, jednak bez doświadczenia będziemy na pewno popełniać wiele błędów, które odbiją się później na końcowej jakości wykonania. Przede wszystkim do układania płytek trzeba się odpowiednio przygotować. Chodzi tutaj przede wszystkim o wyposażenie stanowiska do układania płytek w odpowiednie narzędzia. Przed układaniem płytek trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia, takie jak pace z rowkami do rozprowadzania kleju, specjalna tarcza do szlifowania płytek i gilotyna do cięcia płytek. Paca będzie służyła nam do rozprowadzenia kleju do płytek na wybraną powierzchnie. Grubość rowka jest tak dopasowana, że dzięki temu uda nam się nałożyć taką warstwę kleju, jaka będzie potrzebna. Płytki oczywiście docinamy za pomocą gilotyny, która posiada takie rozwiązania technologiczne, które pozwalają na równe i precyzyjne docięcie płytek, oraz ich przepołowienie. Odbywa się to przy pomocy ostrza diamentowego, nacinającego w odpowiednim miejscu płytkę i specjalnego ramienia, który dociskając płytkę rozpoławia ją w miejscu przecięcia. Do wyrównywania krawędzi płytek służy natomiast szlifierka, wyposażona w dedykowaną tarcz do cięcia płytek. Taka tarcza musi być wykonana z wystarczająco wytrzymałego materiału, który da radę szlifować tak twardą powierzchnię jaką jest ceramika.

Wszystkie te narzędzia to podstawa, dla każdego, kto na serio chce układać płytki. Warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, który będzie wystarczająco wytrzymały i nie podda się przy dłuższym okresie eksploatacji. Szczególnie ważne jest stosowanie dobrych i wytrzymałych tarcz do szlifowania, które są tak zbudowane, że nadają się idealnie do szlifowania wszystkich elementów z ceramiki. Mają one także odpowiednie nacięcia i rowki służące ich chłodzeniu i odprowadzaniu oszlifowanego materiału.