Każdy przedsiębiorca bez względu na wielkość działalności, musi mieć prowadzoną księgowość. Do wybory są dwie opcje, albo zatrudni u siebie w firmie na etacie samodzielną księgową, albo skorzysta z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba przeanalizować wszystkie wady i zalety obu możliwości.
Czy biuro rachunkowe jest drogie?
Nie jest tajemnicą, że wszyscy przedsiębiorcy chcą mieć jak najniższe koszty związane z prowadzeniem działalności, bo to wpływa na ich zarobek. Księgowość jest usługą, na której można sporo zaoszczędzić, ponieważ zatrudnienie nowego pracownika zawsze niesie ze sobą spore koszty. Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć swoją księgową w firmie, muszą stworzyć dla niej stanowisko pracy, które wyposażą w niezbędne sprzęty i oprogramowanie komputerowe. Ponadto księgowy musi mieć zapewnione wynagrodzenie adekwatne do posiadanych umiejętności, które często wynosi kilka tysięcy złotych. Tańszym rozwiązaniem są biura rachunkowe, które potrafią w ciągu miesiąca obsłużyć nawet kilkaset firm. Jest to możliwe dzięki kilku księgowym, które są zatrudnione w biurze oraz licznym pomocnikom i zastępcom. Najmniej pracy wymagają jednoosobowe działalności gospodarcze, które czasem generują kilka dokumentów księgowych miesięcznie, więc ich obsługa zajmuje kilkanaście minut. Jednak biura obsługują też większe firmy zatrudniające po kilkudziesięciu pracowników, które są w stanie miesięcznie wygenerować nawet kilkaset dokumentów do księgowania. W biurach pracują najczęściej księgowe, które mają odpowiednie wykształcenie kierunkowe i posiadają wieloletnie doświadczenie. Dzięki takim pracownikom, usługi księgowe są realizowane na najwyższym poziomie, a ryzyko jakiegokolwiek błędu jest niewielkie. Firmy podpisują umowy z biurami na czas nieokreślony z możliwością wcześniejszego jej rozwiązania z zachowanie ustalonego okresu wypowiedzenia, który najczęściej wynosi trzydzieści dni kalendarzowych.
Usługi księgowe świadczone przez biuro są znacznie tańsze niż zatrudnienie specjalisty na etacie w firmie. Wysokość abonamentu zależy od rodzaju i wielkości działalności gospodarczej, ilości generowanych dokumentów księgowych w ciągu okresu rozliczeniowego oraz od ilości zatrudnionych pracowników. Najtańsza jest księgowość dla jednoosobowych działalności gospodarczych, bo zaczyna się już od stu pięćdziesięciu złotych. Natomiast pełna księgowość, to znacznie wyższy koszt, który można liczyć w tysiącach złotych.