Usuwanie grzybów ze ścian

 

Przez wiele lat twierdzono, że problem z wilgocią dotyka przede wszystkim osób mieszkających nad morzem, jeziorem czy po prostu na wyspach. W szczególności często z wilgocią w domach zmagają się mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Jednak obecnie również i w Polsce problem wilgoci w domach pojawia się coraz częściej. Niejednokrotnie bywa tak, że samodzielnie doprowadzamy do zawilgocenia budynku. W szczególności może do tego dochodzić przez zbyt duże oszczędzanie na ogrzewaniu. 

Polecane techniki odgrzybiania ścian

zawodowe odgrzybianie budynkówGrzyb na ścianach pojawiać się może niespodziewanie. Jednak już sam proces jego powstawania w rzeczywistości trwa dość długo. Grzyby do poprawnego rozwoju muszą mieć stworzone właściwe warunki. Bardzo często jest tak, że to właśnie my osobiście przyczyniamy się do tego aby takie warunki zostały stworzone. W szczególności często grzyby na ścianach pojawiają się w tych budynkach, które nie posiadają właściwej warstwy termoizolacyjnej lub też wówczas gdy budynek nie jest odpowiednio ogrzewany. Od jakiegoś czasu stosuje się specjalne techniki, które pozwalają na pozbywanie się grzybów ze ścian. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest zawodowe odgrzybianie budynków to obecnie można z łatwością znaleźć polecanych specjalistów zajmujących się na co dzień takimi usługami. Odgrzybianie budynków w przeszłości realizowano w sposób bardzo radykalny ale niekoniecznie przemyślany. Mianowicie stosowano głównie skuwanie tynków co miało na celu usuwane zarodników znajdujących się w tynku. Jednak nie wzięto pod uwagę tego, że grzyby znajdować się mogą również w samych pustakach. Po jakimś czasie dochodziło więc do tego, że grzyb z pustaków znów przenikał do tynku i mieliśmy do czynienia z efektem jojo. Na ten moment najczęściej stosowaną metodą odgrzybiania budynków jest stosowanie metody zwanej iniekcją krystaliczną. W tym sposobie grzyba zwalcza się poprzez osuszanie ściany. W efekcie grzyby nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. Wiadomo przecież, że grzyby muszą rozwijać się w warunkach wilgotnych.

Przez zastosowanie iniekcji krystalicznej ściana osuszana jest bardzo dokładnie. W efekcie grzyby szybko przestają wegetować. W niektórych przypadkach gdzie nie da się zastosować z jakiegoś powodu iniekcji krystalicznej to stosuje się specjalistyczne nagrzewnice oraz osuszacze. W przypadku wczesnej fazy rozwoju grzybów na ścianie można poradzić sobie poprzez zastosowanie osuszacza adsorpcyjnego. W ciągu jednej doby pracy takie urządzenie może pozyskać bardzo duże ilości wody z powietrza.