Większość tegorocznych komunii przesunięto na jesień

Każdego roku dzieci szkolne przystępują do komunii świętej. Muszą mieć ukończone przynajmniej osiem lat, chociaż w zdecydowanej większości do komunii idą dzieci dziewięcioletnie. Zależy to jednak tylko i wyłącznie od danej parafii i zgody miejscowego proboszcza. Tegoroczne komunie są jednak wyjątkowe, ponieważ nie odbyły się one w maju, czyli wtedy, kiedy zawsze powinny się one odbywać. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie uroczystości zostały przeniesione na okres jesieni.

Przeniesienie komunii wymagało zmian rezerwacji w restauracjach

polecana sala na komunię w OpolskimDecyzja o przeniesieniu uroczystości podjęta została w większości parafii w całym kraju. Tylko w najmniejszych udało się przeprowadzić komunię świętą, ale przy zachowaniu maksymalnych rygorów sanitarnych. Natomiast w całym kraju przystąpienie do pierwszej komunii przez dzieci zostało przesunięte na wrzesień i październik. A to wbrew pozorom wcale nie była taka prosta decyzja. Bo wiązała się ona z koniecznością zmian w rezerwacjach sal komunijnych i restauracji. Zmiany te musiały zostać przeprowadzone praktycznie w każdym takim miejscu w Polsce. Bo dzisiaj większość rodziców wyprawia dzieciom komunię na sali lub w restauracji. Przy czym kolokwialne określenie „na sali” dotyczy się właśnie sal restauracyjnych lub sal przyjęć okolicznościowych. Biorąc pod uwagę, że komunie święte odbywają się w niedziele to zarezerwowanie sali na nowy termin było dużym wyzwaniem. Na szczęście cały czas są jeszcze wolne miejsca w restauracjach i w typowych salach przyjęć okolicznościowych. Najbardziej polecana sala na komunię w Opolskim zamieściła na swojej stronie internetowej informacje, że cały czas posiada wolną salę na tegoroczne komunie. Nic dziwnego, bo ta polecana sala przyjęć okolicznościowych może zostać podzielona na kilka mniejszych sal za pomocą specjalnych ścianek działowych. Pomimo tego, że koronawirus pokrzyżował ludziom wiele planów to wszyscy muszą zrobić wszystko co możliwe, żeby w jak najmniejszym stopniu odczuwały to dzieci. Dlatego właśnie komunię warto zorganizować tak jakby nigdy nic, czyli w restauracji, w której planowało się przyjęcie majowe.

Chociaż większość dzieci nie była zadowolona z przeniesienia komunii świętej na jesień to teraz każde dziecko może już do takiej uroczystości odliczać dni. Rodzice, którzy musieli zrezygnować z sali mogą się jeszcze zdecydować na jej wynajęcie. W Opolskim ciągle są wolne miejsca w restauracjach i salach przyjęć okolicznościowych. Zorganizowanie komunii dla dobrze funkcjonującego lokalu to kwestia dwóch dni, więc można znaleźć restaurację lub salę dosłownie na ostatnią chwilę.