Wymarzony ogród z inteligentnym systemem nawadniania

Pierwszy raz o koncepcji Inteligent Smart Building wspomniano w latach 70. XX wieku, a źródłem idei było nic innego jak pomysły mające na celu optymalizację środowiska rozwoju roślin. Inteligentne instalacje niczym wynalazek kolei, pociągnęły za sobą szereg działań, których osią integralności stały się przede wszystkim algorytmy sterujące, co pozwoliło na określenie współczesności mianem IV rewolucji przemysłowej.

Nowoczesne instalacje nawadniające

inteligentny system nawadnianiaZaawansowane systemy sterujące pozwalają na jednoczesne zarządzanie, optymalizację oraz wdrażanie spersonalizowanych ustawień, bazujących na zastosowaniu topologii sieci teleinformatycznych, poprzez co możemy dziś swobodnie sterować np. systemem nawadniania ogrodu, oświetleniem czy temperaturą w obrębie domu lub biura. Nowoczesne koncepcje architektoniczne w połączeniu z rozwiązaniami takimi jak inteligentny system nawadniania, mają na celu efektywne zarządzanie zasobami energetycznymi z zastosowaniem innowacyjnych instalacji, w których głównym źródłem pozyskiwania energii będzie tzw. „prąd zielony”, pochodzący praktycznie wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Tak efektywnym systemem gospodarczym mogą pochwalić się przede wszystkim kraje skandynawskie, takie jak np. Norwegia, gdzie niemalże 100% zasobów pochodzi z energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne, elektrownie wodne oraz wiatrowe. Obecnie systemy inteligentnych instalacji dotykają właściwie każdej sfery naszego życia- zaczynając od telefonów komórkowych aż po systemy nawadniania ogrodów czy sterowania oświetleniem a nawet podgrzewaniem wody w basenie. Nowoczesne systemy nawadniania w projektach architektury zielonej pozwalają na selektywne podlewanie trawnika oraz roślin, dzięki czemu możemy bez większego wysiłku dbać o ogród. Takie rozwiązania są niezwykle praktyczne w trakcie urlopowych wyjazdów, szczególnie wtedy, gdy nasze rabaty zdobią bardziej wymagające rośliny, dla których niezbędne jest sukcesywne nawadnianie. Aby móc efektywnie zadbać o stan trawnika niezależnie od warunków atmosferycznych zraszacze nawadniające zintegrowane są z zaawansowanymi urządzeniami plugin, wyposażonymi nie tylko w harmonogram umożliwiający podlewanie ogrodu w zależności od potrzeb, ale także z uwzględnieniem panującej na zewnątrz pogody w oparciu o pomiar temperatury czy wilgotności. Dzięki nowoczesnym systemom nawadniania, utrzymanie roślin oraz trawnika w perfekcyjnym stanie jest o wiele prostsze i efektywniejsze, poprzez wdrażanie algorytmów mających na celu także optymalizację parametrów, dzięki czemu zużycie zarówno wody jak i energii będzie zdecydowanie niższe, niż w przypadku tradycyjnych metod.

Koszty inwestycji związane z instalacją inteligentnego systemu nawadniania na potrzeby naszego ogrodu jest ściśle uzależniony od zaaranżowanej powierzchni, ukształtowania terenu oraz zapotrzebowania na rodzaj i ilość wody. Średnia cena za montaż wraz z zakupem niezbędnych materiałów i elementów armatury dla ogrodu o powierzchni ok. 100m² to od 10 do 15 tys. złotych. Wstępny kosztorys aranżacji instalacji nawadniającej może osiągać ceny nawet do 14zł/m² wraz z materiałami eksploatacyjnymi.