Zalety diod LED do oświetlenia roślin

 

Roślina domowa nie potrzebuje wiele do uprawy. Kilka składników odżywczych i dobra gleba, woda i światło. Ale w wielu domach to właśnie światła często brakuje, zwłaszcza zimą. Istnieje teraz techniczne rozwiązanie tego problemu: lampy roślinne LED.  Są to opcje nowoczesne różniące się od dawnych jarzeniówek. Ponadto stare rozwiązania nie mogą obejmować specjalnego spektrum światła, którego rośliny potrzebują do wzrostu.

Zakup lampy roślinnej – na co zwracać uwagę?

lampa led do uprawy roślinKolorowe diody LED mogą pokrywać różne długości fal, a tym samym lepiej kontrolować fotosyntezę roślin. Optymalna mieszanka długości fal zwiększa wzrost roślin, przy jednocześnie niskim poziomie zużycia energii. Lampa LED do uprawy roślin ma ponadto wyższą wydajność i dłuższą żywotność. Aby dokładnie wiedzieć, jakie parametry są kluczowe dla znalezienia odpowiedniej lampy roślinnej, warto zainteresować się specyfikacją. Wyróżniamy wiele rodzajów lamp. Istnieją na przykład diody LED, które wyglądają nieco jak tradycyjne żarówki z gwintem, ale spłaszczone u dołu. Następnie są też lampy roślinne, w których diody są zainstalowane na stałe. Są to ultrapłaskie układy scalone, do których podłączone są diody LED dużej mocy. Pod względem wydajności zalecane są układy LED. Gwintowane światła rzeczywiście miały swój dzień. Istotnym parametrem jest liczba lumenów. Lumen to jednostka, za pomocą której mierzymy strumień świetlny. Strumień świetlny to promieniowanie światła widzialnego, dlatego nie można ufać tej wartości w stu procentach, ponieważ mamy również promieniowanie rozproszone. Światło widziane dla roślin jest zupełnie inne niż dla ludzkiego oka. Przejdźmy teraz do określania energii elektrycznej. Różne lampy LED wytwarzają różne liczby woltów. Jeśli prąd określony za pomocą amperów jest odpowiednio wysoki w celu wytworzenia wystarczającego strumienia świetlnego, wystarczą nawet niskie napięcia, ale należy zauważyć, że przy wyższych wartościach amperów kable prowadzące do diod LED będą grubsze. A ile mocy lampa może dostarczyć? Jak już wspomniano, dioda LED jest znacznie lepsza, jeśli chodzi o przekształcanie energii elektrycznej w światło, dlatego dostarcza o wiele więcej fotonów roślinie.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że wysokie rośliny powinny być wystawione na działanie skoncentrowanej wiązki światła. Lampa sama w sobie znajduje się wyżej nad rośliną. Ale jeśli chcemy oświetlić większy obszar, gdyż chcemy wyhodować kilka roślin, potrzebne będą dodatkowe panele. Dodatkowe białe światło powoduje bardziej stabilny wzrost korzeni w roślinie, co z kolei oznacza, że ​​roślina może lepiej wchłaniać składniki odżywcze z gleby.