Kiedy pierwszy raz spotykamy się z określeniem klatki dla psa nie kojarzy nam się to pozytywnie, a jednak w klatkach kannelowych wcale nie chodzi o to, by trzymać psa bezdusznie zamkniętego w ciasnym pomieszczeniu. Klatka ma za zadanie spełniać zupełnie inne potrzeby zarówno psa, jak i właściciela.
Klatki dla naszych pupili
Do niedawna mało kto słyszał o klatce kannelowej, a sama perspektywa trzymania psa w klatce wydaje nam się bezduszna i po prostu nieludzka. Tyle, że tego typu klatka nie służy temu, aby zamknąć w niej psa na cztery spusty i pozostawić samemu sobie. Tu chodzi o coś zupełnie innego. Coś, co może mieć bardzo dobry wpływ na psychikę naszego psa i sprawić, że przestanie być on nerwowy. Każdy, kto posiada psa z całą pewnością zauważył, że mają one tendencję do chowania się w różnych dziwnych miejscach. Najczęściej za czasów szczenięcych psy lubią chować się pod łóżkiem lub pod szafą, a kiedy podrosną często śpią pod krzesłami lub pod stołem. Dlaczego w ten sposób się zachowują? Otóż psy, podobnie, jak człowiek potrzebują chwili dla siebie. Momentu odpoczynku, wyciszenia i po prostu spokoju. Własnie to jest zapewnia praktyczna klatka dla psa do domu która stanowi dla naszego pupila po prostu jakby osobny pokoik w którym nasz czworonożny przyjaciel może sobie odpocząć. Klatki są odpowiednikiem domków dla kotów w których mruczący towarzysze często sypiają. Jak powszechnie wiadomo koty lubią się chować w takich miejscach, jak kartony i koszyki, czy właśnie domki, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Pies z kolei właśnie w ten sposób czuje się podczas pobytu w klatce kannelowej – wie, że jest bezpieczny. Klatka ponadto świetnie sprawdza się w sytuacjach dla psa stresowych. Podczas sylwestra pies może schować się w takiej klatce, którą z kolei można czymś nakryć, aby jeszcze bardziej zredukować stres czworonoga wywołany wybuchającymi fajerwerkami. Klatki są także świetnym wyborem w sytuacji, gdy w domu mamy małe dzieci, które jak wiemy rzadko kiedy są cicho. Krzyki i wrzaski to nie jest coś, co wpływa na psa pozytywnie nawet, jeżeli z dziećmi przebywa od ich maleńkości. Poza tym dzieci uwielbiają się bawić z psami, a psy czasami mają dosyć ich zaczepiania. W takich sytuacjach pies może schować się do klatki i po prostu mieć chwilę odpoczynku.
Klatka nie jest zatem więzieniem dla psa, a wybawieniem dla niego w wielu codziennych sytuacjach. Czasami jest też tak, że nasi goście nie rozumieją, że pies nie ma ochoty na zabawę, bądź mamy sytuację odwrotną w której nasz pupil skacze nadmiernie po naszych gościach chcąc się z nimi bawić. W obu przypadkach klatka również świetnie zdaje swój egzamin. Najważniejszym jednak jest to, aby umiejscowić ją w często przebywanym przez człowieka pomieszczeniu, aby czworonóg nie czuł się zbyt mocno od nas odizolowany.