Zalety wykonania tomografii komputerowej

Otrzymujemy skierowanie od lekarza rodzinnego i wybieramy się na badanie tomografem. Niektórzy z nas drżą przed tym badaniem, jednak tak na prawdę nie ma się czego bać, ponieważ metoda ta jest kompletnie nieinwazyjna. Co jednak powinniśmy o niej wiedzieć?

Na czym polega tomografia komputerowa?

tomografia komputerowa żywiecTomografia komputerowa jest obrazową metodą diagnostyki, która wykorzystuje działanie promieni rentgenowskich. Badanie pozwala uzyskać przekroje badanych narządów, a także ich wizualizacje 3D, co bardzo usprawnia proces diagnostyczny. Do wykonania badania jakim jest tomografia komputerowa żywiec wykorzystuje się tomograf, zaś uzyskany za jego pomocą obraz nazywa się tomogramem. Pierwszy raz w celach diagnostycznych tomografię komputerową wykonano na początku lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Tomograf komputerowy zbudowany jest z trzech podstawowych elementów: stołu, konsoli operatora, jak również skanera. W trakcie tomografii komputerowej skaner wykonuje wokół ciała pacjenta rotacje, dokonując serii prześwietleń. Później obraz, który uzyskamy przekazywany jest do komputera wyposażonego w specjalistyczne oprogramowanie. Obraz widoczny jest w technice 2D lub 3D. Warto przyjrzeć się też poszczególnym częściom aparatu tomograficznego, jego poszczególne części np. głowica aparatu tomograficznego krąży w okolicy określonych partii ciała pacjenta, wytwarzając  przy tym promieniowanie. Dzięki temu jest możliwe wykonanie wielu zdjęć na różnorodnych płaszczyznach oraz warstwach. Taki obraz przekazywany jest w następnej kolejności przekazywany  do komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem. Korzysta z większej dawki promieniowania rentgenowskiego niż konwencjonalne badania radiologiczne. W wielu sytuacjach wymaga też przyjęcia kontrastu, jednak dzięki temu pozwala na uzyskanie precyzyjnego, wielowarstwowego obrazu ciała. Bez wątpienia badanie tomografem pomogło już niejednej osobie, więc jeśli tylko widzimy u siebie niepokojące objawy, silne bóle brzucha, czy też bóle głowy, które cały czas nawracają, nie powinniśmy czekać i udać się szybko do lekarza rodzinnego po skierowanie. 

Najczęstszym wskazaniem do tomografii głowy są m.in. nawracające bóle głowy przebyte urazy czaszkowo-mózgowe i w obrębie zatok, niedokrwienia mózgu i udary, jak również podejrzenia zmian nowotworowych w obrębie głowy. Tomografię komputerową wykonuje się również u osób, które zmagają się z chorobami neurodegeneracyjnymi, czyli np. podczas choroby Alzheimera. Skierowanie na to badanie możemy uzyskać od neurologa, onkologa, okulisty, czy laryngologa.