Wielu naszych rodaków po wejściu Polski do struktur Unii Europejskiej skorzystało z możliwości swobodnego przepływu osób i usług. Oznaczało to, że podjęcie legalnej pracy lub założenie firmy na zasadach uproszczonych stało się bezproblemowe. Po wejściu tych przepisów w życie ogromna liczba polskich pracowników wybrała na miejsce pracy kraje unijne, a w szczególności Niemcy. Bliskość zachodniego sąsiada oraz bardzo silna i prężna gospodarka zachęciła możliwością osiągania wysokich zarobków i rozwoju zawodowego.
Własna firma w Niemczech
Założenie własnej firmy w Niemczech nie jest żadnym problemem i bardzo przypomina proces rejestracji działalności jaki mamy w Polsce. Należy spełnić kilka podstawowych warunków aby móc się cieszyć własną firmą. Koszt założenia działalności gospodarczej tzw. Gewerby jest niewielki i wynosi zaledwie 20 euro. Jednak aby założyć firmę musimy posiadać odpowiedni lokal odpowiadający profilowi prowadzonej działalności. Niesie to za sobą wydatki w postaci kupna nieruchomości lub okresowe opłaty za wynajem. Ze względów podatkowych najlepiej uzyskać zameldowanie na terenie Niemiec co będzie się wiązało z ulgami. Można również skorzystać z jedne z wielu firm doradczych, które umożliwiają rejestrację firmy pod swoim adresem. Mając w ręku umowę własności lub najmu lokalu można się udać do Gewerbeamt w celu rejestracji firmy. Trwa to zaledwie kilka minut i właściwie cały proces rejestracyjny może być zakończony gdyż wszystkie pozostałe urzędy zostaną powiadomione o nowym podmiocie. Jednak aby w trakcie prowadzenia działalności minimalizować koszty najlepiej po przeprowadzonej analizie zysków wiedzieć na jaką formę opodatkowania się zdecydujemy. Czy będziemy płatnikami VAT czy nie? Wymaga to dokładnej analizy aby w trakcie działalności nie wpaść nagle w próg powyżej 17.500 euro przychodu. Dotyczy to osób, które pierwotnie założą i zadeklarują tzw. Kleinegewerbe bez konieczności płacenia podatku VAT. Aby wiedzieć dokładnie ile praktycznie kosztuje prowadzenie firmy w Niemczech najlepiej skorzystać z usług firm doradczych, które przedstawią nam warunki opodatkowania, płatności składek ubezpieczeniowych oraz ewentualnych składek za przynależność do izby rzemieślniczej lub handlowej.
W Niemczech działalność gospodarcza wymaga niższych okresowych wydatków niż w Polsce. Daje ona szansę na podniesienie prestiżu świadczonych usług oraz na zdobycie zaufania niemieckich klientów. Najważniejsze w osiągnięciu sukcesu i minimalizacji wydatków jest umiejętne poruszanie się w systemie podatkowym. Aby być pewnym, że jesteśmy na dobrej drodze biznesowej wskazane jest aby korzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Warto również korzystać z darmowych szkoleń i seminariów w zakresie wiedzy o biznesie w Niemczech.