Zasady odpowiedniego przechowywania kluczy

Nigdy nie mogłem wyjść z podziwu nad tym, jak beztrosko żyją niektórzy ludzie. Być może to ja jestem ponadprzeciętnie ostrożny, ale wiedząc w jakich czasach żyjemy i jak łatwo narobić sobie naprawdę dużych kłopotów wydaje mi się, że jednak nie przesadzam. Utrata dokumentów, czy kluczy chociaż stosunkowo prosta i mogąca wydarzyć się całkowicie przypadkowo, może jednak nieść ze sobą naprawdę opłakane skutki. Odrobina zapobiegliwości przecież jeszcze nikogo nie zabiła, a wielu osobom pomogła.

Bezpieczne przechowywanie kluczyków

przechowywanie kluczyChociaż mało kto zwraca na to uwagę, to gdybyśmy przez kilka dni zwracali uwagę na to, jak ludzie pilnują swoich i cudzych kluczy, można bardzo szybko zauważyć, że nie jest z tym najlepiej. A utrata kluczy obok dokumentów jest jednym z najbardziej problematycznych zdarzeń. Na szczęście dokumentów obcym osobom się nie zazwyczaj zostawia, natomiast klucze – bardzo często. Pierwsze zderzenie z rzeczywistością zauważyłem w akademiku, gdzie klucze wisiały po prostu na portierni, bez większego zabezpieczenia. Podobnie jest w hotelach, gdzie klucze są na widoku, chociaż akurat w hotelu recepcja co do zasady zawsze powinna być na miejscu, a sam budynek jest chroniony. Natomiast największy potencjał utraty kluczyków widziałem w warsztacie samochodowym, gdzie część kluczy do samochodów była na wieszaku, a część w szufladzie. Naprawdę nie mogłem wyjść z podziwu, że nigdy nie zginął im żaden samochód. Na szczęście w większości miejsc klucze przechowuje się już w specjalnych szafkach metalowych zamykanych na klucz, z których nie tak łatwo ukraść zawartość. W moim przypadku, jeśli chodzi o przechowywanie kluczy, ja mam w domu malutki sejf na kod, w którym trzymam wszystkie klucze. Jest on też zabezpieczeniem przed złodziejami, którzy czasami wzmacniają sygnał z nowoczesnych kluczyków samochodowych, żeby uruchomić auta i nimi odjechać. Mój sejf jest jednak specjalnie zabezpieczony i blokuje tego typu sygnały, co pozwala mi na spokojne przesypianie nocy bez strachu o utratę samochodu.

Podejścia do zabezpieczenia się przed utratą kluczy są bardzo zróżnicowane. Jedni nie czują w tym zakresie większego zagrożenia, inni, w tym ja, starają się wykorzystać wszelkie sposoby, żeby maksymalnie utrudnić zadanie potencjalnym złodziejom. Być może przesadzam, ale nie mógłbym sobie wybaczyć, gdybym przechowywał klucze w sposób zbyt lekkomyślny i w ten sposób bym stracił na przykład samochód. Lepiej dmuchać na zimne i przechowywać klucze w zamknięciu, skoro rynek oferuje tak wiele opcji.