Zastosowanie progów zwalniających

 

Zastosowanie progów zwalniających znacząco wpływa na bezpieczeństwo na drogach. Chodzi o drogi usytuowane w osiedlach, czy innych miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych. Oczywiste jest, że takich progów nie wolno montować na drogach szybkiego ruchu (poza miastami), natomiast w miastach jest ich wiele. I są one zazwyczaj bardzo potrzebne, ponieważ jest wielu kierowców, którzy się nadmiernie spieszą, powodując tym samym różne zagrożenia na drodze. Próg zwalniający, studzi obyczaje na ulicy.

Próg zwalniający gwarancją bezpieczeństwa na drodze

Progi zwalniająceGeneralnie – jak sama nazwa wskazuje – próg stosowany jest na drodze celem spowolnienia zdążających po niej szybko samochodów. Zazwyczaj kierowcy nie lubią tego typu spowalniaczy drogowych. Zmuszają one ich niejako do hamowania. Gdyby rolę spowalniacza pełnił znak drogowy pionowy, lub poziomy, nie każdy kierowca stosowałby się do niego. Próg natomiast zatrzymuje każdego. Jest to spowodowane troską o zawieszenie swojego samochodu. Przy szybkim przejeździe przez taki próg, zawieszenie auta mogłoby ulec uszkodzeniu. Tego typu przedmioty produkowane są zazwyczaj z mocnej gumy, lub metalu. Istotnym czynnikiem są także kolory na progu. Jeśli kierowca jedzie szybko, zobaczy taki prób z daleka i zdoła wyhamować. Administrator drogi montujący na niej progi zwalniające zazwyczaj stawia również w odpowiedniej odległości od progu, znaki drogowe informujące o ich istnieniu. Więc, jeśli kierowca zwraca uwagę na otaczające go znaki, nie jest w stanie wjechać na próg ze znaczną szybkością i ewentualnie uszkodzić sobie auto. Odpowiednio wcześniej zaczyna hamować tym samym zachowując bezpieczeństwo na wytyczonej drodze. Przy zwolnieniu i spokojnym wjechaniu na próg zwalniający, kierowca oszczędza nie tylko własny samochód, ale także siebie samego. Wielu ludzi nielubi, kiedy auto „podskakuje” na wybojach. Tym bardziej, kiedy jedzie ulicą osiedlową.

Tego typu przedmioty mają za zadanie uspokajać ruch na drodze. Warto wybierać je szczególnie takie, aby spełniały wszystkie standardy jakościowe. W końcu będą po nich jeździć samochody, niejednokrotnie bardzo ciężkie, o wadze nawet kilku ton. Zatem próg musi wytrzymać wiele, skoro nacisk na niego może przekraczać kilka ton co jakiś czas. Materiał z jakiego są one produkowane, jest wyjątkowo odporny. Może to być metal, lub guma. Maluje się je także w odpowiednie kolory, aby ostrzec innych kierowców i w odpowiednim momencie ich spowolnić. Chodzi o bezpieczeństwo przechodniów, szczególnie dzieci.