Zatrudnianie pracowników z Nepalu

Niektóre kraje azjatyckie wyróżniają się tym, że oferowane tam zarobki są na bardzo niskim poziomie. Przykładem takiego kraju może być choćby Nepal. Za średnią krajową oferowaną w tym kraju ciężko wyżywić rodzinę więc Nepalczycy często szukają różnych alternatyw żeby zarobić nieco więcej. Proszę nie mieć tutaj na myśli niczego związanego z przestępczością bowiem pracownicy z Nepalu uchodzą za najuczciwszych na świecie. Zatrudnienie takiego pracownika przez Polaka może okazać się obustronną korzyścią. 

Zagraniczni pracownicy – obywatele Nepalu

doświadczeni pracownicy z nepaluOd kiedy Polacy zaczęli coraz częściej podejmować pracę za granicą to szef polskich firm zaczął odczuwać problemy kadrowe. Na chwilę obecną zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników z Polski może być naprawdę trudne. Przez wiele lat przedsiębiorcy ratowali się zatrudnianiem Ukraińców. Ci jednak również zaczęli być kuszeni zarobkami oferowanymi przez firmy niemieckie czy holenderskie. Dodatkowo Ukraińcy nie byli u nas postrzegani zbyt dobrze i wielu pracodawców zadeklarowało, że już nigdy więcej Ukraińca nie zatrudni. W związku z tym zaczęto szukać pracowników w krajach azjatyckich. Jednym z wyborów był Nepal. Zarobki w Nepalu wynoszą 100 lub 150 dolarów miesięcznie. Za tak niskie zarobki w Polsce nie dałoby się opłacić nawet czynszu za mieszkanie. Mimo tego, że ceny w Nepalu są mniejsze niż w Polsce to jednak Nepalczykom ciężko było wiązać koniec z końcem i po prostu żyli w biedzie. Praca w Polsce jest dla nich szansą na odmianę losu. Na dzień dzisiejszy doświadczeni pracownicy z Nepalu pracują już w wielu polskich firmach. Przede wszystkim znajdują oni oferty pracy na budowach, w gastronomii czy jako spawacze. Szczególnie ostatni zawód bardzo przypadł do gustu Nepalczykom i świetnie się oni w tym zawodzie odnajdują. Znalezienie wykwalifikowanego Nepalczyka nie jest zbyt proste ale są to ludzie, którzy angażują się w pracę w stu procentach. Chętnie się więc uczą i często deklarują chęć bardzo długiej współpracy. 

Polscy przedsiębiorcy mają o Nepalczykach niezwykle pozytywne zdanie. Uważają ich za ludzi bardzo sympatycznych, otwartych oraz przede wszystkim uczciwych. Szczególnie ostatnia kwestia jest dla właścicieli polskich firm najważniejsza. Pracownicy z Nepalu niekiedy deklarują chęć sprowadzenia swojej rodziny i osiedlenie się w naszym kraju na dłużej. Jest to oczywiście możliwe i taka postawa cieszy pracodawców bowiem dzięki temu mają oni pewność, że taki pracownik będzie efektywnie pracował przez bardzo długi czas.